• 77°

Sports / Outdoors – 6/10/2003

Panolian Sports Headlines: June 10, 2003

For complete stories,
pick up the 6/10/03  issue of The Panolian

North Delta Holds Annual Basketball Camp
    
Participating in the North Delta basketball camp were (front, l to r) Alyssa Atkinson, Grayson Sims, Mary Lynn Lewis, Laura Kate Fortner, Charla Darby, Julianna Morrow, Elane Westfaul, Peyton Rico, Callie Blake Masterson, Madison Atkinson; (back, l to r) Meredith Welch, Katelyn Still, Mikki Whitworth, Bonnie Beth Moore, Bradi Beard, Carly Woods, Mary Morgan Fortune, Hanna Greenlee, Jordan Pointer, Cassidy Jenkins, Mary Clay Bailey. Not pictured is Amy Walker.
    
Participating in the North Delta basketball camp were (front, l to r) Gage Aldison, Bradley Sullivant, Adam Sullivan, Ryan Hitchcock, Andy Linder, Tyler Beard, David Craig Sheley, Bradley Booth; (back, l to r) Robert Moore, Mitch West, Austin Wolfe, Luke Williams, Colin Hawkins, Hunt Howell, Cody Gaines and Tait Darby.
    
BY MYRA BEAN
SPORTS EDITOR

BATESVILLE – North Delta held its annual basketball camp last week for boys and girls.

Coach Rick Johnston handed out awards for the top shooters in free throws, layups and hot shots.

Girls in first grade through third grade held camp in the morning and the boys in K-5 through fourth grade had the afternoon hours.

Camp participants learned ball handling, defense drills, passing which included chest, bounce and overhead and working on their shots.

Awards for the girls were presented as follows:

First Grade – Free Throws
First place: Callie Blake Masterson, 32/50
Second place: Julianna Morrow, 30/50
Third place: Mary Lynn Lewis, 27/50

First Grade – Layup
First place (tie) Callie Blake Masterson and Peyton Rice
Second place: Mary Lynn Lewis
Third place (tie): Julianna Morrow, Laura Kate Fortner, Elane Westfaul, Madison Atkinson, Grayson Sims, Alyssa Atkinson and Amy Walker

First Grade – Hot Shots
First place: Mary Lynn Lewis, 69
Second place: Callie Blake Masterson, 67
Third place: Grayson Sims, 60

Second Grade – Free Throws
First place-record: Charla Darby, 45/50
Second place: Meredith Welch
Third place: Mary Clay Bailey

Second Grade – Layups
First place: Charla Darby, 22
Second place (tie): Meredith Welch, Mary Clay Bailey

Second Grade – Hot Shots
First Place: Charla Darby, 70
Second place (tie): Meredith Welch, Mary Clay Bailey

Third Grade – Free Throws
First place: Hanna Greenlee, 29/50
Second place: Carly Woods, 27/50
Third place: Meri Morgan Fortune, 26/50

Third Grade – Layups
First place: Hanna Greenlee
Second place: Meri Morgan Fortune
Third place (tie): Bradi Beard, Katelyn Still, Mikki Whitworth

Third Grade – Hot Shots
First place: Bradi Beard, 50
Second place: Hanna Greenlee
Third place: Meri Morgan Fortune

Awards for the boys were presented as follows:

K5 – Free Throws
First place: Gage Aldison, 32/50
Second place: David Craig Sheley
Third place: Bailey Sullivant

K5 – Layups
First place: Bailey Sullivant
Second place (tie): David Craig Sheley, Gage Aldison

K5 – Hot Shots
First place: David Craig Sheley, 62
Second place: Gage Aldison
Third place: Bailey Sullivant

First Grade – Free Throws
First place: Tyler Beard, 40
Second place: Andy Linder, 39
Third place: Bradley Booth

First Grade – Layups
First place: Andy Linder
Second place: Bradley Booth
Third place: Tyler Beard

First Grade – Hot Shots
First place: Bradley Booth, 66
Second place: Andy Linder, 60
Third place: Tyler Beard, 50

Second/Third Grade – Free Throws
First place: Luke Williams, 37/50
Second place: Austin Wolfe
Third place: Hunt Howell

Second/Third Grade – Layups
First place: Luke Williams, 33
Second place: Hunt Howell
Third place (tie): Cody Gaines, Mitch West

Second/Third Grade – Hot Shots
First place: Luke Williams, 80
Second place: Mitch West
Third place: Hunt Howell
    


 
   
Karate Members Win Top Trophies
    
Members of the Batesville Karate Club and Quitman Co. Martial Arts show off the trophies they won at the last two tournaments of the season. Members and instructors include (front, l to r) Allen Grantham, instructor; Mary Oliver, Ezell Mays, Zane Surrett, Christopher Hill, Michael Cook, Dawayne Lloyd, assistant instructor; (back, l to r) E.J. Bratcher, Larry Mays and Ray Franklin.
    
Members of the Batesville Karate Club and Quitman County Martial Arts display the trophies won at the “Power Surge” tournament held in Jackson and the “Heavy Hitter II” tournament held in Greenwood recently.

Winners from both clubs at the Heavy Hitters tournament are as follows: E.J. Bratcher, second-forms, third-sparring; T.J. Wilbron, first-forms, second- weapons, third-sparring; Chris Hill, first-weapons, second-each sparring and forms; Darrell Pruitt, first- forms, second-sparring; Ray Franklin, first-sparring, second-forms, third- weapons; Michael Cook, first-sparring, third each in forms and weapons; Victor Barts, second-sparring, third-forms; Vernella Wells, first-forms, second-sparring; Milton Williams, first in each forms and sparring.

The City of Batesville Parks and Recreation Commission sponsors the Batesville Karate Club. The Youth Opportunities Unlimited sponsors the Quitman County Martial Arts program. For more information, call W.A. Grantham at 563-7273.
  


Area Children Gear Up to "Reel" ’em In
Youth fish from the bank at the Youth Fishing Rodeo on Sardis Lake.